علائم-کتف-درد
عمومی

درمان فوری کتف درد در خانه، دلایل و درمان شانه درد چیست؟

 • آقای صباغ نژاد
 • 19 بهمن 1401
 • 207 مشاهده

درمان فوری کتف درد یک از خواسته‌های اکثر افرادی است که دچار درد شانه هستند. شانه‌ها مفاصلی هستند که در آن استخوان‌های بازو، تیغه های ‌شانه (کتف) و استخوان ترقوه به هم می‌رسند. استخوان بازو در حفره گرد کتف، در هر طرف بدن شما قرار می‌گیرد. هر ‌شانه توسط اجزایی متشکل از چهار ماهیچه و تاندون به نام روتاتور کاف، که استخوان بازو را پوشانده و محافظت می‌کند، در جای خود نگه داشته می‌شود. عملکرد این اجزا به شما امکان می‌دهد بازوی خود را بالا بیاورید و حرکت دهید. در ادامه با مشاوره آنلاین پزشکی سیب 115 همراه باشید.

بهترین-راه-درمان

شانه متحرک‌ترین مفصل بدن انسان است. اندامی متشکل از چهار ماهیچه و تاندون‌های آن‌ها که روتاتور کاف نامیده می‌شود، دامنه حرکتی وسیعی را به ‌شانه می‌دهد. تورم، آسیب یا تغییر شکل استخوانی در اطراف روتاتور کاف می‌تواند باعث درد‌شانه شود. ممکن است با بلند کردن بازو از بالای سر یا حرکت آن به سمت جلو یا پشت خود، احساس درد کنید. در ادامه انواع درمان های خانگی کتف درد و همچنین علل بروز را مورد بررسی قرار میدهیم.

درمان فوری کتف درد | علائم آسیب دیدگی ‌شانه چیست؟

مفاصل شانه که شامل گوی و کاسه‌شانه می‌شوند، دامنه حرکتی بسیار خوبی دارند، اما همین موضوع گاهی دردسر ساز می‌شود. مفصل‌ شانه بیشتر از هر مفصل دیگری در بدن دچار در رفتگی می‌شود. همچنین استفاده مکرر نادرست از ‌شانه‌ها در محل کار یا ورزش، می‌تواند منجر به آسیب‌های دیگری نیز شود.

برای فهمیدن اینکه کتف شما آسیب دیده یا نه، می‌توانید به علائم زیر توجه کنید:

" حرکت معمولی کتف شما دچار اختلال شده، و به سختی می‌توانید آن را بچرخانید.

" احساس می‌کنید هر لحظه ممکن است کتف شما از جای خودش خارج شود!

" دست شما قدرت خود را از دست داده و نمی‌توانید کارهای روزمره خود را با آن انجام دهید.

برخی از آسیب دیدگی های ‌شانه را می‌توانید با استراحت چند روزه در خانه و کمپرس یخ درمان کنید. همچنین برای درمان فوری کتف درد، می‌توانید آن را آتل‌بندی کنید تا در صورت لزوم در جای خود ثابت باشد. اما برخی از آسیب‌ها نیاز به کمک پزشکی و درمان شانه درد، در ادامه علائمی که نشان می‌دهد باید فوراً به پزشک مراجعه کنید، آورده شده است:

" مفصل ‌شانه شما تغییر شکل داده است.

" شما اصلاً نمی‌توانید از‌ کتف خود استفاده کنید.

" درد بسیار شدید.

" شانه به طور ناگهانی ورم می‌کند.

" بازو یا دست شما ضعیف یا بی‌حس شده است.

علت درد ‌شانه چیست؟ | شناسایی علل برای درمان فوری کتف درد

آسیب‌های شایع ‌شانه عبارتند از:

در رفتگی شانه:اگر ‌شانه شما خیلی به عقب کشیده شود یا بیش از حد بچرخد، ممکن است بالای بازوی شما از حفره بیرون بیاید. در این صورت درد و ضعف شدیدی در ‌شانه خود احساس خواهید کرد. همچنین ممکن است تورم، بی‌حسی و کبودی در این ناحیه داشته باشید.

جدایی کتف:این آسیب روی مفصلی که استخوان ترقوه و تیغه‌شانه به هم می‌رسند، تأثیر می‌گذارد. به آن مفصل آکرومیوکلاویکولار نیز می‌گویند. در این حالت، سقوط یا ضربه سخت باعث پارگی رباط‌های نگهدارنده آن می‌شود. اگر استخوان ترقوه شما از جای خود خارج شود، در بالای ‌شانه خود برآمدگی خواهید داشت. در این شرایط برای درمان فوری کتف درد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

کتف-درد

 • شکستگی:
  اگر زمین بخورید یا ضربه محکمی به کتف شما وارد شود، استخوان ممکن است بشکند یا ترک بخورد. شایع‌ترین شکستگی‌ها در ترقوه و استخوان بازو (استخوان نزدیک به ‌شانه) است. در این نوع شکستگی درد زیادی خواهید داشت، و ممکن است دچار کبودی شدید در آن ناحیه شوید. اگر استخوان ترقوه شما شکسته باشد، ‌شانه شما ممکن است آویزان شود، و همچنین نمی‌توانید بازوی خود را بلند کنید.

  پارگی غضروف:
  شما می‌توانید با تکرار مکرر یک کار، به غضروف (بالشتک لاستیکی که در اطراف لبه مفصل‌ شانه شما قرار دارد) آسیب بزنید. همچنین این عارضه می‌تواند بر اثر زمین خوردن یا ضربه دیدن اتفاق بیوفتد. اگر دچار پارگی غضروف شده باشید،، ممکن است زمانی که دست خود را بالای سرتان میبرید، درد احساس کنید و‌ شانه شما قدرت کافی را برای بالا بردن دست نداشته باشد. احساس گیر کردن کتف، قفل شدن یا ساییدگی نیز، از علائم این اختلال است. در ادامه مطلب درمان شانه درد، به عوامل دیگر نیز اشاره می­کنیم.

  پارگی روتاتور کاف:
   روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها در‌ شانه شما هستند، که بازوی شما را در جای خود نگه می‌دارد، و به شما اجازه می‌دهد بازوی خود را بالای سر ببرید. استفاده بیش از حد از دست، یا در هنگام سقوط می‌تواند باعث آسیب دیدگی این ناحیه شود. همچنین این عارضه با افزایش سن شروع به نشان دادن علائمی مانند ساییدگی می‌کند. در این حالت، ‌شانه شما ممکن است زمانی که می‌خواهید وسایل را بلند کنید، درد بگیرد. همچنین ممکن است وقتی آن را حرکت می‌دهید صدای تق تق بشنوید.

  شانه یخ‌ زده:
   این شرایط میزان حرکت مفصل شما را محدود می‌کند. نوار‌های غیر طبیعی بافتی ( که چسبناک هستند ) در مفصل ایجاد می‌شود، و ‌شانه شما را از حرکت آزاد باز می‌دارد. زمانی که به هر دلیلی از مفصل خود، برای مدتی استفاده نکنید، این مشکل بوجود می‌آید. گچ گرفتگی و عمل جراحی، یکی از دلایلی می‌تواند باشد که شما برای مدتی مفصل خود را حرکت ندهید.

  گرفتگی یا به اصطلاح رگ به رگ شدن:
   این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون‌های روتاتور کاف در استخوان های ‌شانه گیر می‌کنند. این عارضه می‌تواند باعث تورم و درد کتف شود. اگر بازو‌هایتان را بالای سرتان بلند کنید، می‌تواند گرفتگی را از بین ببرید.

  بورسیت:
  بورسا (کیسه پر از مایعی که در مفصل شما به شکل بالشتک هستند) در اثر تکرار مکرر حرکات یکنواخت، ممکن است دچار تورم و تحریک شود. همچنین ممکن است در اثر زمین خوردن یا ضربه نیز ایجاد شود. اگر بورسیت دارید، هنگام حرکت دادن ‌شانه، درد بیشتری خواهید داشت.
   
  دلایل شانه درد که کمتر رایج هستند

  برای درمان فوری کتف درد، باید دیگر عوامل را که ممکن است رخ دهند را بدانید. برخی علل دیگر ‌شانه درد، که کمتر شایع هستند، عبارتند از:

  استئوآرتریت:

  این بیماری که به آن بیماری دژنراتیو مفصل نیز گفته می‌شود، شایع‌ترین شکل آرتریت است. این بیماری می‌تواند هر مفصلی، از جمله‌ شانه‌های شما را تحت تأثیر قرار دهد. در این بیماری غضروف بین استخوان‌ها شکسته می‌شود و به هم می‌سایند. این اتفاق می‌تواند باعث درد و سفتی کتف شود.

  درمان-کتف-درد

  آرتریت روماتوئید:
  این بیماری باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شما، به پوشش محافظ در مفاصل شما حمله می‌کند. این اتفاق می‌تواند باعث درد و سفتی در‌ شانه‌های شما شود.
  درد ارجاع شده از دیگر نواحی بدن:
   گاهی اوقات ‌شانه‌های شما درد می‌کنند، در حالی که هیچ مشکلی در آن‌ها وجود ندارد. این می‌تواند نشانه مشکل کیسه صفرا، کبد یا اندام دیگری از بدن باشد.
  حمله قلبی:
  اگر ‌شانه شما درد می‌کند و مشکل تنفس دارید، یا قفسه سینه شما سفت شده است، ممکن است فوراً به کمک پزشکی اورژانسی نیاز داشته باشید. در نتیجه بهترین درمان شانه درد در این شرایط، تماس با اورژانس است.
  تاندونیت:
  این اختلال بر اثر التهاب تاندون‌هایی که روتاتور کاف شما را تشکیل می‌دهند، بروز می‌کند. این حالت می‌تواند به آرامی و در طول زمان، یا در اثر زمین خوردن یا ضربه مستقیم به ‌شانه شما اتفاق بیفتد.
  خار‌های استخوانی:
  تکه‌های کوچک و صاف استخوان، که به نام «استئوفیت» نیز شناخته می‌شوند، به مرور زمان به روتاتور کاف شما ساییده می‌شوند، و در نهایت از حرکت طبیعی ‌شانه‌تان جلوگیری می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به تاندونیت، یا پارگی روتاتور کاف نیز منجر شوند.

  در ادامه به چند نکته برای کمک به بهبود و درمان کتف درد در خانه اشاره خواهیم کرد:
  یخ را به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه ‌شانه قرار دهید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز به مدت ۲ تا ۳ روز در هفته انجام دهید. یخ را در پارچه بپیچید و مستقیما روی پوست قرار ندهید زیرا ممکن است منجر به سرمازدگی شود.
  برای چند روز به‌ کتف خود استراحت دهید.
  به آرامی به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در انجام این کار با خیال راحت کمک کند.
  مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن (مانند تیلنول) ممکن است به کاهش التهاب و درد کمک کند.
  مشکلات روتاتور کاف را می‌توان در خانه نیز درمان کرد.

   
  همچنین در راستای انواع درمان فوری کتف درد به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:
  اگر قبلا کتف درد داشتید، بعد از ورزش از یخ و ایبوپروفن استفاده کنید.
  تمریناتی را برای کشش و تقویت تاندون‌های روتاتور کاف و عضلات‌شانه انجام دهید. یک پزشک یا فیزیوتراپیست می‌تواند تمرینات مناسب را برای شما تجویز کند.
  اگر در حال بهبودی هستید، برای جلوگیری از یخ زدگی ‌شانه به انجام تمرینات حرکتی ادامه دهید و نگذارید کتف شما بی حرکت باشد.
  برای نگه داشتن ماهیچه‌ها و تاندون های  ‌شانه در موقعیت مناسب خود، تمرینات کششی را انجام دهید.

  در صورتی که پس از گذشت مدتی، همچنان دچار کتف درد هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان فوری کتف درد | درد ‌شانه چگونه تشخیص داده می‌ شود؟
برای درمان فوری کتف درد، پزشک شما با یک معاینه فیزیکی کار خود را شروع می‌کند، تا هرگونه مشکل ساختاری را بررسی کند. همچنین هر چیزی را که ممکن است ستون فقرات یا گردن شما را درگیر کند، چک می‌کند.

در مرحله بعد درمان فوری کتف درد، آن‌ها دامنه حرکتی کتف شما را بررسی می‌کنند تا ببینند ‌شانه شما چقدر قوی و انعطاف‌پذیر است. این معاینه شامل حرکت دادن بازو‌های شما به روش‌های مختلف، مانند بردن بالای سر، اطراف بدن یا پشت شما می‌باشد. همچنین چرخش ۹۰ یا ۱۸۰ درجه نیز انجام می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات درد ناگهانی‌شانه چپ می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. اگر فشار ناگهانی یا درد بی دلیل در ‌شانه چپ خود دارید باید هشیار باشید! اگر روش­های درمان فوری کتف درد موثر نبود و این درد از قفسه سینه تا فک، بازو یا گردن، یا با تنگی نفس، سرگیجه یا تعریق رخ دهد، هر چه زودتر با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید.

اگر دچار آسیب شدیدی شدید و‌ کتف شما درد زیادی دارد، متورم و کبود شده یا خونریزی دارد، به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
در هر حال اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید لازم است با پزشک متخصص درباره آن مشورت کنید:

" کتف درد همراه با تب، تورم یا قرمزی
" مشکلات حرکت‌ شانه
" ادامه درد بیش از ۲ تا ۴ هفته، حتی پس از درمان خانگی
" تورم‌ شانه
" رنگ قرمز یا آبی پوست در ناحیه ‌شانهنصب وب اپلیکشن
وب ‌اپلیکیشن را به صفحه اصلی خود اضافه کنید
با این کار، می‌توانید برای همیشه و بدون نیاز به بروز ‌رسانی از خدمات ما استفاده کنید
آیا مایل به نصب وب اپلیکیشن می باشید؟
  
وب ‌اپلیکیشن را به صفحه اصلی خود اضافه کنید
با این کار، می‌توانید برای همیشه و بدون نیاز به بروز ‌رسانی از خدمات ما استفاده کنید
1. روی دکمه Share در نوار پایین کلیک کنید.
2. گزینه Add to Home Screen را انتخاب کنید.
3. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.