zigil
عمومی

درمان زگیل تناسلی چیست؛ راهی قطعی برای درمانش وجود دارد؟

  • آقای صباغ نژاد
  • 03 اسفند 1401
  • 359 مشاهده

درمان زگیل تناسلی چیست؛ راهی قطعی برای درمانش وجود دارد؟

حتما می‌دانید زگیل چیست. با نوع هولناک و آزاردهنده‌ای از آن به نام زگیل تناسلی هم آشنا هستید؟ می‌دانید درمان زگیل تناسلی چیست و چطور باید آن را کنترل کرد؟ در این مقاله از دکتردکتر به‌ سراغ بررسی درمان و رفع این نوع از زگیل می‌رویم که بسیار هم شایع است. اگر به چنین چیزی مبتلا شوید، باید حتما اوضاع را پیگیری و به متخصصان مراجعه کنید. خانم‌ها باید به پزشک زنان مراجعه کنند و مردان هم پیش دکتر آقایان معاینه و معالجه شوند. با ما همراه باشید تا بیشتر از درمان این زگیل بگوییم.

آیا ویروس اچ پی وی – زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

زگیل تناسلی همان برآمدگی‌هایی هستند که روی ناحیه تناسلی مردان و زنان و در دهانه رحم ایجاد می‌شود. امکان بروز این مشکل در حوالی مقعد و رِکتوم (بخش پایانی روده بزرگ) و گاهی دور دهان هم وجود دارد.

این مشکل به‌ خاطر ویروس HPV و در نتیجه تماس و ارتباط جنسی شکل می‌گیرد. انواع مختلفی از ویروس اچ‌پی‌وی وجود دارد؛ نوعی از آن که باعث بروز زگیل تناسلی می‌شود، سرطان‌زا نیست.

پرسش رایج و بسیار مهم درباره زگیل تناسلی معطوف به درمان آن است. آیا درمان قطعی برای رفع زگیل تناسلی وجود دارد؟ خیر! باید بدانید که درمانی قطعی برای این مشکل موجود نیست اما امکان دارد که در طول زمان، بدن از وجود چنین ویروسی به‌ طور کامل پاک شود.

wart

برای کنترل زگیل تناسلی چه می‌توان کرد؟

امکان دارد که زگیل‌های تناسلی بدون درمان از بدن پاک شوند. در صورتی که دردناک باشند یا عوارض ناخوشایندی مانند خارش ایجاد کنند، احتمال درمانشان بیشتر می‌شود.

با درمان‌های مختلف، فقط از دست زگیل‌ها خلاص می‌شوید و خود ویروس اچ‌پی‌وی از بین نمی‌رود. سیستم ایمنی برای پاک‌سازی بدن از این ویروس به ۱ تا ۲ سال زمان نیاز دارد. در بعضی از افراد هم درمان زگیل تناسلی جواب نمی‌دهد و ویروس از بین نمی‌رود.

روش‌های درمانی و کنترل زگیل تناسلی به‌شرح زیر هستند:
- فریزکردن زگیل‌ها
- درمان لیزری
- جراحی
- داروهای مختلف
- درمان با الکتروکوتر (Electrocautery)
- درمان خانگی زگیل تناسلی

یادتان باشد که روش‌های دیگری که برای درمان انواع دیگر زگیل استفاده می‌شود، برای درمان زگیل تناسلی کاربردی ندارند. این را هم فراموش نکنید که اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلیِ درگیر با زگیل توصیه نمی‌شود. این کار می‌تواند به پخش ویروس و زگیل کمک کند.

ointment

فریزکردن زگیل تناسلی یا کرایوتراپی

فریزکردن زگیل‌ها یا سرمادرمانی (cryotherapy) با ایجاد تاول‌هایی در اطراف زگیل انجام می‌شود. با بهبودیافتن پوست در این ناحیه، ضایعات از بین می‌روند و پوست تازه‌ای شروع به شکل‌گیری روی بدن می‌کند.

گاهی برای اینکه فریزکردن نتیجه بدهد، نیاز به تکرار عملیات وجود دارد. بعد از انجام آن هم عوارضی مانند تورم و درد بروز می‌کنند. برای انجام این روش درمانی، پزشکان متخصص یا پرستاران وارد عمل می‌شوند. عملیات منجمدکردن زگیل‌ها با نیتروژن مایع پیش می‌رود.
درمان لیزری

نور لیزر هم می‌تواند زگیل‌های تناسلی را نابود کند. استفاده از لیزر با درد و زخم‌هایی همراه خواهد بود. اشعه پرقدرتی از نور به زگیل‌ها تابانده می‌شود تا از بین بروند.

ایجاد زخم و درد از عوارض درمان زگیل تناسلی با لیزر است. یکی از مزایای برداشتن زگیل تناسلی با لیزر در این است که امکان انجام عمل در مطلب پزشک هم موجود است. اگر هم بخواهید، امکان مراجعه به کلینیک‌ها وجود دارد.

بیهوشی عمومی یا موضعی هم برای پیش‌برد درمان استفاده می‌شود. پزشکان، بنا به اینکه زگیل‌ها در کدام بخش از ناحیه تناسلی‌اند و حجم و شمارشان چقدر است، از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده می‌کنند.
جراحی

روش‌های مختلفی برای جراحی زگیل تناسلی وجود دارد. متخصصان و پرستاران با بریدن یا سوزاندن زگیل‌ها اقدام به درمانشان می‌کنند. چنین روندی هم با درد و ایجاد زخم‌هایی همراه خواهد بود.
داروهای مختلف

گاهی هم برای درمان زگیل تناسلی از داروهایی استفاده می‌شود که به طور مستقیم روی پوست قرار می‌گیرند. برای مثال:

    ایمیکیمود (Imiquimod)؛ این کرم با تقویت سیستم ایمنی به درمان زگیل تناسلی کمک می‌کند. در زمان وجود آن روی پوست نباید تماس جنسی برقرار شود. از عوارض استفاده از کرم هم باید به بروز احتمالی تاول، درد، خستگی، سرفه و آزردگی‌های پوستی اشاره کرد. این کرم در بازار با نام آلدارا هم شناخته می‌شود.
    پودوفیلین و پودوفیلوکس (Podophyllin and podofilox )؛ این محلول ریشه گیاهی دارد و می‌تواند بافت زگیل‌های ناحیه تناسلی را تخریب کند. زخم، درد و آزردگی خفیف پوستی از عوارض استفاده از این دارو است. این داروها فقط روی پوست قرار می‌گیرند و زنان باردار نباید از آنها استفاده کنند.
    تری کلرواستیک اسید (Trichloroacetic acid)؛ مواد شیمیایی موجود در این دارو هم به سوزاندن زگیل‌های تناسلی کمک می‌کنند. برای زگیل‌های درونی هم از این دارو استفاده می‌شود. درد، زخم و آزردگی خفیف پوستی از عوارض احتمالی مصرف تری کلرواستیک اسید است.
    سینکاتچین‌ها (Sinecatechins)؛ از این دارو برای درمان زگیل تناسلی در بخش‌های خارجی آلت تناسلی و اطراف مقعد استفاده می‌شود. سوزش، خارش و قرمزشدن پوست هم از عوارض استفاده از آن هستند.

درمان با الکتروکوتر

در این روش هم از جریان الکتریسیته برای سوزاندن زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود. بعد از انجام عملیات این روش درمانی، احتمال دارد که کمی درد و تورم احساس کنید.
درمان خانگی زگیل تناسلی

روش‌هایی خانگی هم برای درمان زگیل تناسلی توصیه می‌شود اما اثرگذاری آنها از نظر علمی تأیید نشده است. از جمله توصیه‌هایی که در درمان خانگی زگیل تناسلی مطرح می‌شود، باید به استفاده از سرکه سیب، چای سبز، روغن درخت چای، سیر و انواعی از سبزیجات اشاره کنیم. مصرف مواد و مکمل‌های حاوی ویتامین B هم مؤثر اعلام شده‌اند.
درمان زگیل تناسلی مقعدی چگونه است؟

برای درمان زگیل تناسلی که در حوالی مقعد و دهانه انتهای روده بزرگ ظاهر می‌شود از پمادها و کرم‌ها استفاده می‌کنند. کرم‌هایی مانند ایمیکیمود و پودوفیلین و پودوفیلوکس که پیش‌تر هم درباره‌شان صحبت کردیم.

genital-warts

درمان زگیل تناسلی دهانی چگونه است؟

رفع زگیل تناسلی دهانی هم از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال، از سرمادرمانی یا فریزکردن زگیل تناسلی در این ناحیه استفاده می‌شود یا روش‌های تزریقی.

در روش‌های تزریقی، دارو به درون زگیل‌ها تزریق می‌شود. داروی ضدویروسی مانند اینترفرون (Interferon)‌ به داخل زگیل‌ها تزریق و وارد می‌شود. متخصصان از این روش در زمان‌هایی استفاده می‌کنند که درمان‌های دیگر به نتیجه نمی‌رسند.
درمان زگیل تناسلی واژن چگونه است؟

برای از بین‌بردن زگیل تناسلی در ناحیه واژن از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. از جمله روش‌هایی که پیش‌تر معرفی کردیم و برای درمان زگیل در ناحیه واژنی کاربرد دارند، باید به فریزکردن زگیل‌ها با نیتروژن مایع، لیزردرمانی و جراحی اشاره کنیم. استفاده از اینترفرون موضعی یا تری کلرواستیک اسید هم رایج است.
درمان زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟

اگر هیچ نشانه‌ای از ویروس اچ‌پی‌وی در مردان ظاهر نشود، درمانی هم در کار نخواهد بود. زمانی که زگیل‌ها ظاهر می‌شوند، مجموعه متنوعی از درمان‌ها قابل‌استفاده خواهند بود.

تمام روش‌هایی که گفتیم از جمله فریزکردن، جراحی و استفاده از داروهای مختلف برای استفاده موضعی در درمان زگیل تناسلی مردان کاربرد دارند. بعضی از پزشکان به درمان اولیه زگیل اعتقادی ندارند چون باور دارند که این ضایعات پوستی خودبه‌خود رفع می‌شوند.

این ایده تاحد زیادی درست است چون تمام زگیل‌ها با هم روی پوست ظاهر نمی‌شوند. اگر با دیدن تعداد اندکی از آنها شروع به درمان کنید، موارد دیگر که در شرف ظاهرشدن هستند، دوباره بیرون می‌آیند و درمان‌نشده روی پوست جای خشک می‌کنند.
درمان زگیل تناسلی در زنان چگونه است؟

روش‌های مختلفی که گفته شد، برای درمان زگیل تناسلی در زنان هم کاربرد دارد. باید بدانید که گاهی به‌رغم استفاده از روش‌های درمانی، زگیل‌ها دوباره بعد از چند هفته و ماه بازمی‌گردند.

بعضی از سلول‌های ظاهراً طبیعی ناحیه تناسلی بعد از درمان هم همچنان درگیر ویروس اچ‌پی‌وی باقی می‌مانند. هیچ راه قطعی برای درمان وجود ندارد اما گاهی ویروس در طول زمان و بعد از گذر حدود ۲ سال به‌طور خودبه‌خود از بین می‌رود.

بهترین روش درمانی وابسته به شرایط هر بیمار تعیین می‌شود. بعضی از زنان دچار مشکلات نقص سیستم ایمنی‌ یا باردار هستند. بدیهی است که باید درمان با احتیاط بیشتری در آنها صورت بگیرد.

dr

پیشگیری بهتر از درمان است

همیشه یادتان باشد که شاید بعضی از جملات کلیشه‌ای به نظر برسند اما محتوای بسیار دقیق و درستی دارند. یکی از این موارد هم چیزی نیست جز جمله: «پیشگیری بهتر از درمان است».

برای اینکه به زگیل تناسلی دچار نشوید، باید از وضعیت ابتلای خودتان و شریک جنسی‌تان درباره ویروس اچ‌پی‌وی آگاه باشید. تزریق واکسن‌های پیشگیرانه و روش‌های مراقبتی در طول سکس هم از جمله مواردی است که تا حد زیادی مانع از ابتلا به زگیل تناسلی می‌شود.

اگر هم درگیر این مشکل شدید، به پزشک مراجعه کنید و از راهنمایی‌هایش بهره ببرید. برای دریافت وقت ملاقات با متخصصان گوناگون هم می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین سایت دکتردکتر استفاده کنید. این سامانه می‌تواند شما را به بهترین‌ها پیوند بدهد.

پرسش و نکته‌ای جامانده درباره زگیل تناسلی در ذهنتان وجود دارد؟ حتما ما را در جریان بگذارید تا به شما کمک کنیم.
نصب وب اپلیکشن
وب ‌اپلیکیشن را به صفحه اصلی خود اضافه کنید
با این کار، می‌توانید برای همیشه و بدون نیاز به بروز ‌رسانی از خدمات ما استفاده کنید
آیا مایل به نصب وب اپلیکیشن می باشید؟
  
وب ‌اپلیکیشن را به صفحه اصلی خود اضافه کنید
با این کار، می‌توانید برای همیشه و بدون نیاز به بروز ‌رسانی از خدمات ما استفاده کنید
1. روی دکمه Share در نوار پایین کلیک کنید.
2. گزینه Add to Home Screen را انتخاب کنید.
3. در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.